Rzymskokatolicka Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Partyzantów 3
29-100 Włoszczowa
Diecezja kielecka

tel. kanc.  (41) 394 28 88
tel. prob.    (41) 394 31 74

e-mail:       info@parafia-wloszczowa.pl

 

 

Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia IV N. Wielkanocy
2022-05-08

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

8. V. 2022 – IV N. Wielkanocy

1. Dzisiaj na każdej Mszy Św. Adoracja N. Sakramentu.

2. Jutro Uroczystość Św. Stanisława Biskupa i M., Głównego Patrona Polski i Diecezji Kieleckiej.

3. W piątek Dzień Fatimski. Zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie Wynagradzające za grzechy Świata, z prośbą o pokój o godz. 2000.

4. W sobotę Św. Macieja, Apostoła.

5. Spotkanie Dzieci I Komunijnych we wtorek po Mszy wieczornej.

6. Spotkanie z rodzicami przed I Komunią Św. w przyszłą niedzielę po Mszy o 1500.

7. Nabożeństwa Majowe codziennie  będą o godz. 1730 i o godz. 1800 Msza Św. Podtrzymujmy piękną tradycję gromadzenia się przy krzyżach i figurach, by „śpiewać Majówkę”

8. Ministrantów i kandydatów zapraszamy na spotkanie we wtorek po Mszy wieczornej

9. I Komunia będzie 4 czerwca – sobota o godz. 1100

10. Rocznica I Komunii Św. będzie 12 czerwca niedziela o godz. 1200.

11. Przygotowujących do bierzmowania zapraszamy we czwartek po Mszy wieczornej.

12. W powiedz. po Mszy wieczornej będzie Uwielbienie poprowadzone przez Wspólnotę Miriam.

13. Od 8 – 14 maja obch. Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego

14. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele parafialne.

15. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. 

W najnowszej Niedzieli m.in.:  Czy rzeczywiście „rozmowa” z Bogiem ma tylko jeden możliwy kierunek? Czy Bogu można zadawać pytania i uzyskiwać na nie odpowiedzi? Czy modlitwa jest jedynym sposobem na podtrzymanie dialogu z Bogiem?

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek. To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach. Warto je poznać.

Odrzucenie Boga, przed czym przestrzega nas Maryja w Fatimie, zawsze prowadzi do upadku człowieczeństwa. Czy obecna sytuacja związana z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę nie jest tego czytelnym przykładem?

Pierwsza spowiedź jest szczególnym doświadczeniem, które pozostaje na długo w naszej pamięci, czasami nawet na całe życie. Jak pomóc dziecku w przeżyciu spotkania z miłosiernym Ojcem.

W Niedzieli Kieleckiej m.in.:

Wielkanoc na uchodźstwie. W kościołach i ośrodkach naszej diecezji w uroczystość prawosławnej Wielkiej Nocy – 24 kwietnia dla gości ze Wschodu zorganizowano nabożeństwa.

Parafia św. Józefa z Bielin z uczniami, rodzicami, nauczycielami oraz miejscowymi sklepami przygotowała 40 paczek dla Ukrainy.

Tuczępy mają piękny zabytkowy kościół, ciekawą historię, ale przede wszystkim potencjał w ludziach, którzy czują się wspólnotą, którzy potrafią się dzielić: czasem, talentami, środkami materialnymi, aby wspomóc tych, którzy się źle mają

W kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach duszpasterze postanowili zatroszczyć się o smutny los porzuconych obrazów.

W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in.:

Wojna znaczy głód. Wojna na Ukrainie będzie miała i już ma wpływ na wiele aspektów naszego życia. W zglobalizowanym świecie te konsekwencje będą odczuwalne w najdalszych jego krańcach.

Parafia w schronie. Jestem przekonany, że z tych wojennych katakumb zrodzi się żywa wspólnota i już za nią dziękuję Bogu - mówi greckokatolicki ksiądz Roman Hrydkovets, który w Czernihowie przeżył czterdzieści dni rosyjskiej okupacji.

Rosyjska cerkiew nie służy Chrystusowi. O istocie i źródłach rosyjskiego despotyzmu i podporządkowaniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego imperialnym działaniom władców Rosji mówi prof. Andrzej Nowak

Do najnowszego numeru „Gościa" dołączona jest kolejna płyta z cyklu „Biblia Audio. Superprodukcja”, tym razem z księgami mądrościowymi.

Ogłoszenia III N. Wielkanocy
2022-05-01

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. V. 2022 – III N. Wielkanocy

1. Od 1 - 7 V obchodzimy XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, a dzisiaj 1 maja VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego -  Ewangelii Św. Łukasza. W koszyczkach przy gazetach są karteczki z odnośnikami do fragmentu Ewangelii. Wybierzmy sobie losowo, w domu odszukajmy ten fragment i pomyślmy co Pan Bóg chce nam powiedzieć w tym tekście.

2. Apostolat  Pomocy Konającym i Duszom w Czyśćcu Cierpiącym zapr.  jutro na godz. 18

3. Maturzystów zapr. dzisiaj na Mszę o 1800. Będziemy się modlić o pomyślne zdanie egzaminów.

4. Jutro wsp. Św. Zygmunta. Na Mszy Św. o godz. 1800 modlimy się w intencji Ks. Proboszcza.

5. We wtorek NMP, KRÓLOWEJ POLSKI, GŁÓWNEJ PATRONKI POLSKI.

Msze Św. jak w każdą niedzielę. Msza Św. za Ojczyznę o godz. 1200

6. W środę Św. Floriana, m. Patrona Strażaków. Odpust w Czarncy.

7. W piątek św. Ap. Filipa i Jakuba.

8. W sobotę 7 maja Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej Patronki Kielc. Ks. Bp zaprasza na uroczystości do Bazyliki Katedralnej o godz. 1900.

9. W pierwszy czwartek miesiąca – o godz. 1730  Nabożeństwo  Majowe, Godzina Św., o 1800 Msza Św. i spotkanie Różańcowych

W pierwszy piątek miesiąca – Msze Św. ku czci N. Serca P. J. o godz. 630, 800, 1700 dla dzieci                  i młodzieży, Nabożeństwo Majowe  i o 1800 Msza Św., następnie Wystawienie N. Sakramentu                     i Adoracja do godz. 2000. Spow. pierwszopiątkowa codziennie podczas nab., oraz w piątek od 1630.  W pierwszą sobotę miesiąca na godz. 1800 zapraszamy rodziny. Będziemy prosić Matkę Najświętszą  Op. Rodzin by pomagała rodzinom rozwiązywać wszelkie problemy i trudności.

10. Nabożeństwa Majowe codziennie  będą o godz. 1730 i o godz. 1800 Msza Św. Podtrzymujmy piękną tradycję gromadzenia się przy krzyżach i figurach, by „śpiewać Majówkę”

11. Ministrantów i kandydatów zapraszamy na spotkanie we wtorek po Mszy wieczornej

12. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele parafialne.

13. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. 

W najnowszej Niedzieli m.in.: Polski maj. Czym polska pobożność maryjna różni się od tej włoskiej, hiszpańskiej czy południowoamerykańskiej? „Maryjność wskazuje na prawdziwą wiarę i na autentyczne jej przeżywanie”.

Wszystkie łzy wypłakane. O tym, jakim miastem był Mariupol przed rosyjską inwazją i jak zmieniło się życie w tym mieście, kiedy zaczęła się wojna a ataki Rosjan zamieniły go w piekło na ziemi, opowiadają jego mieszkańcy.

Nie bójmy się Biblii. W dniu Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz na progu Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego przypominamy znaczenie Biblii i wyjaśniamy, jak zachęcić do czytania Pisma Świętego nie tylko w tym czasie.

Jak modlić się z dziećmi? Co zrobić, żeby modlitwa była dla dzieci czymś naturalnym? Jak wprowadzać je w świat Biblii i codziennej modlitwy słowem Bożym?

Uwierz w cuda. W najnowszym dodatku tematycznym przeczytamy o nieznanych cudach Ojca Pio. „Niedziela” przedstawiamy też postać mistyczki i stygmatyczki bł. Alexandriny da Costy, a ekspert opowiada, w jaki sposób powstają i czym są stygmaty.

W Niedzieli Kieleckiej m.in.: W Masłowie pamiętają o Janie Pawle II

Schronienie i wsparcie duchowe. Diecezjalny ośrodek rekolekcyjny Betania w Rabce-Zdroju gości Ukraińców.

Spokojna przystań dla duszy. Karmelitański Dom Modlitwy w Piotrkowicach k. Chmielnika

W intencji trzeźwości. Na Radostową w Łysogórach prowadziła trzeźwościowa Droga Krzyżowa

Tradycjo trwaj. W Tuczępach pielęgnują piękne tradycje świąteczne

Pasyjnym szlakiem… wędrowali parafianie ze Skalbmierza do Stradowa.

W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in.:

Dlaczego chwalimy łąki? Nabożeństwa majowe to skarb wiary i tradycji. Nie wolno go utracić.

O patriotyzmie młodzieży i postawie chrześcijan wobec konfliktu na Ukrainie w rozmowie z Jakubem Jałowiczorem mówi bp Wiesław Lechowicz.

Wojna w Donbasie trwa już osiem lat, a teraz wchodzi w rozstrzygającą fazę. Dlaczego konflikt o niewielkie terytorium zdestabilizował cały świat? - pyta Andrzej Grajewski.

 

Ogłoszenia II N. Wielkanocy
2022-04-24

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

24. IV. 2022 – II N. Wielkanocy – Niedziela Miłosierdzia

1. Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia. Przy kościele jest kwesta na Caritas. Niedziela Miłosierdzia została ustanowiona by nam przypomnieć o wielkiej potrzebie daru Bożego Miłosierdzia.                                           O Boże miłosierdzie prosimy dla naszych drogich nam zmarłych.

W tym dniu po Mszy Św., która jest o godz. 1500 zapalimy od PASCHŁU – świecy - znaku Zmartwychwstałego Chrystusa, przyniesioną świecę, lub skromny znicz i w procesji z modlitwą zaniesiemy na groby naszych bliskich na cmentarz grzebalny. Na cmentarzu odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i postawimy Światło Zmartwychwstałego Chrystusa na grobie. Prosimy by to było tylko jedno światło, tak jak w kościele jest jeden Paschał. Na cmentarz kom. ksiądz dojedzie na godz. 1700 by odmówić Koronkę do B. Miłosierdzia. Na cment. Mszy Św. nie będzie.

2. Dzisiaj  na Sumie będziemy się modlić w intencji poległych,  zmarłych i żyjących   

    żołnierzy 27  i 74 Pułku Piechoty A. K. oraz innych formacji zbrojnych.

3. W poniedziałek Św. Marka Ewangelisty. Na Mszach Św. poświęcenie ziemniaków.

4. We wtorek Uroczystość Św. Wojciecha, Bpa i M., Głównego Patrona Polski, przeniesiona z

   ubiegłego tygodnia z racji Oktawy Wielkanocy.

5. W piątek Katarzyny Sieneńskiej, Dz. i Dra Kościoła.

6. Apostolat Maryjny zapraszamy na spotkanie w środę po Mszy wieczornej.

7.W niedzielę rozpoczynamy miesiąc maj – Nabożeństwa Majowe codziennie  będą o godz. 1730                      i o godz. 1800 Msza Św. Podtrzymujmy piękną tradycję gromadzenia się przy krzyżach i figurach, by „śpiewać Majówkę”

8. Maturzystów zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę o 1800. Będziemy się modlić o pomyślne zdanie egzaminów.

9. Ministrantów i kandydatów zapraszamy na spotkanie we wtorek po Mszy wieczornej.

10. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele parafialne.

11. Od 1 - 7 V będzie XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im.               Św. Jana Pawła II pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, a 1 maja  VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego -  Ewangelii Św. Łukasza.

12. Ks. Bp zaprasza na Pielgrzymkę do Sanktuarium w Bazylice Grobu Bożego w Michowie                             

   dn. 30. 04. na odpust Pustego Grobu.

13. Ks. Bp. zaprasza w sobotę  APOSTOLAT MARYJNY- STOWARZYSZENIE CUDOWNEGO MEDALIKA do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

14. Przygotowanie dzieci do spowiedzi przed I Komunią Św. we wtorek godz. 1700 Kl. III a i b, we środę

      o godz. 1700 kl. III c i d.

15. Biuro Turystyczne Juwentur z Piotrkowa Trybunalskiego organizuje 8 dniową Pielgrzymkę do Włoch; Asyż, Watykan, Rzym, Monte Casino, Monte St. Angelo, San Giovanni Rotondo, Manopello, Loretto,

   w dniach 29.04. do 06.05. 2022. Koszt 1750zł i 60 Euro. Zgłoszenia do poniedziałku.

15. Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta koło włoszczowskie składa serdeczne podziękowanie dla wszystkich parafian za złożone dary pieniężne w Wielką Sobotę do puszek w kwocie 2 918,87zł.   Ofiarodawcami byli także;  1. Maciej Pierzchnica – Zakład Masarski Wola Wiśniowa.

2. Suliga Marek – Zakład Mięsny Marboj Nieznanowice.

3. Ziółkowska Agnieszka – Zakład Mięsny w Baryczy.

4. Ryszard Pyzior – Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie.

5. Agata i Dawid Piechota – Hurtownia Sad Danków Duży.

6. Krzysztof Musiał – Zakład Ciastkarski.

7. Cezary Migoń – Zakład Ciastkarski.

8. Tomasz Sosnowski – Zakład Piekarniczy.

Dzięki ofiarodawcom 115 rodzin otrzymało paczki świąteczne, które były wydane w Wielki Piątek w Stołówce Św. Brata Alberta. Pieniądze zebrane do puszek będą wykorzystane na prowadzenie działalności towarzystwa. Serdeczne Bóg Zapłać w imieniu potrzebujących składa Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta koło włoszczowskie.

15. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.  

Ogłoszenia Wielkanoc 22
2022-04-17

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

17. IV. 2022 – Wielkanoc

1. Liturgia dzisiejsza wypełniona jest radosnym wołaniem Alleluja! Chrystus skruszywszy więzy śmierci, piekła i szatana oddał chwałę Ojcu. W Domu Ojca przygotował nam mieszkanie i oczekuje na wszystkich, którzy pójdą za jego wezwaniem. Okażmy się godnymi tego zaproszenia.

2. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. jak w każdą niedzielę. Taca jest przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Dzieci i młodzież prosimy o rozwagę i rozsądek, by nikomu nie utrudnić przyjścia do kościoła i powrotu do domu.

3. W poniedziałek przypada 24 r. świeceń biskupich Ks. Bpa Mariana Florczyka.

4. Za tydzień Niedziela Miłosierdzia. Przy kościele będzie kwesta na Caritas. Niedziela Miłosierdzia została ustanowiona by nam przypomnieć o wielkiej potrzebie daru Bożego Miłosierdzia. O Boże miłosierdzie prosimy dla naszych drogich nam zmarłych.

W tym dniu po Mszy Św., która jest o godz. 1500 zapalimy od PASCHAŁU – świecy - znaku Zmartwychwstałego Chrystusa, przyniesioną świecę, lub skromny znicz i w procesji z modlitwą zaniesiemy na groby naszych bliskich na cmentarz grzebalny. Na cmentarzu odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i postawimy Światło Zmartwychwstałego Chrystusa na grobie. Prosimy by to było tylko jedno światło, tak jak w kościele jest jeden Paschał. Na cmentarz kom. ksiądz dojedzie na godz. 1700 by odmówić Koronkę do B. Miłosierdzia. Na cment. Mszy Św. nie będzie.

5. Każdy dzień w Oktawie Wielkanocy jest Uroczystością, dlatego w tym tygodniu w piątek post od pokarmów mięsnych nie obowiązuje.

6. Bóg zapłać za ofiary złożone na kwiaty do Grobu P. Jezusa, oraz na cele parafialne.

7. W przyszłą niedzielę na Sumie będziemy się modlić w intencji poległych,  zmarłych i żyjących   

    żołnierzy 27  i 74 Pułku Piechoty A. K. oraz innych formacji zbrojnych.

8. Biuro Turystyczne Juwentur z Piotrkowa Trybunalskiego organizuje 8 dniową Pielgrzymkę do Włoch; Asyż, Watykan, Rzym, Monte Casino, Monte St. Angelo, San Giovanni Rotondo, Manopello, Loretto, w dniach 29.04. do 06.05. 2022. Koszt 1750zł i 60 Euro. Można się dołączyć.

9. Parafia nasza otrzymała wiele wspaniałych życzeń od Posłów, Pielgrzymów, Starostwa, Gminy, Policji, Straży Pożarnych, Służby Zdrowia, Szkół, Przedszkoli, DPS, Ośrodków Opiekuńczo –Wychowawczych i różnych organizacji.

10. Wszystkim parafianom i gościom życzymy głębokiej Wiary oraz budowania życia na Chrystusie i z Chrystusem. Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem stanie się źródłem nadziei i pokoju rozlewającego się na naszą codzienność. Niech Chrystus opromienia nas swoją miłością, wspomaga łaską i nam błogosławi.

11. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.
W najnowszej Niedzieli m.in.: - W Nim nasze zwycięstwo. Wydarzenie Wielkiej Nocy po dziś dzień wywołuje te same uczucia, które towarzyszyły kobietom, gdy zajrzały w pusty grób Chrystusa - lęk i radość.
- Symbole Wielkanocy. Nie sposób wspomnieć o wszystkich zwyczajach związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Jedne zostały całkowicie zapomniane, inne istnieją do dziś.
- Rycerze Kolumba w zbroi dobroci. Od początku wojny za wschodnią granicę wysłali ponad dwadzieścia tirów z artykułami medycznymi, lekarstwami i innymi najpotrzebniejszymi rzeczami.
- Sen o pokoju. Mieszkają razem od ponad miesiąca - polskie i ukraińskie rodziny. Jak wygląda ich nowe, wspólne życie? Co jest trudne? Jak chcą przeżywać święta Wielkiej Nocy?
- Decydująca bitwa. W świecie działają potężne siły, które „współpracują” z szatanem w walce z rodziną, w promowaniu aborcji i homoseksualizmu.
W Niedzieli Kieleckiej m.in.:
- W parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie powstała pierwsza w diecezji Chorągiew Rycerzy Jana Pawła II
W Gościu Niedzielnym m.in.: - Wielkość z pokory. O przesłaniu, jakie niesie życie ukryte Benedykta XVI, nauczaniu, które należy zapamiętać i obecnej formie papieża-seniora.
- Nie bądź niedowiarkiem! „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara” - mówi św. Paweł. Wiara w realną śmierć i realne zmartwychwstanie Zbawiciela to być albo nie być chrześcijanina.

 

Ogłoszenia VI N. W. P. Palmowa
2022-04-10

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

10. IV. 2022 – VI Niedziela Wielkiego Postu - Niedziela Palmowa.

1. Dzisiaj Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Poświęcenie palm będzie na każdej Mszy Św.  z tym, że uroczyste - przy ołtarzu polowym i procesjonalne wejście do kościoła; młodzież o godz. 900, dzieci  o 1030, dorośli o 1200. Na Mszy Św. o 1030 będzie konkurs na najwyższą  i na najpiękniejszą palnę wykonaną samodzielnie.

2. Tradycyjna „DROGA KRZYŻOWA” ulicami miasta odbędzie się 12 kwietnia,  czyli w Wielki Wtorek po Mszy wieczornej. Przejdziemy ulicami; Plac Wolności, ul. Sienkiewicza, Świeża, Biernackiego, Ogrodowa, Czarnieckiego, Wolności  do Kościoła.

3. Święte Triduum Paschalne.; Wielki Czwartek. O godz. 900 Biskup wraz z księżmi z całej diecezji gromadzą się w Kieleckiej Katedrze i sprawowana jest Msza Św. Krzyżma, w czasie, której są poświęcone Olej Krzyżma potrzebny do namaszczenia przy chrzcie, bierzmowaniu, święceń kapłańskich, poświęcanego ołtarza i świątyni. Olej chorych, do namaszczenia chorych. Oleje te są rozdzielone do wszystkich parafii.

W naszym Kościele o godz. 1800 będzie Msza Św. Wieczerzy Pańskiej i Przeniesienie  

N. Sakramentu do ołtarza adoracji, inaczej do ciemnicy. Adoracja do godz. 2400.

Wielki Piątek. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od sprawowania Mszy Św.

O godz. 1700 będzie Droga Krzyżowa, Liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej, Adoracja Krzyża Komunia Św. i Przeniesienie P.J. do Grobu. Adoracja do godz. 2400.  W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, wszyscy od 14-go roku życia spożywamy pokarmy postne, ci, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60 –go mogą spożyć posiłek 3 razy dziennie, jeden normalny dwa skromniejsze. Można podjąć surowszy post. Taca jest przezn. na Bazylikę Grobu B. w Jerozolim

Wielka Sobota. Dzień spoczynku P.J. w Grobie. W skupieniu i modlitwie adorujemy Jezusa. Poświęcenie pokarmów od godz. 900 do 1300 co pół godziny. Po poświęceniu niech każdy uda się na Adoracje Jezusa w Grobie. Będzie bardzo dobra okazja, aby rodzice zrobili dzieciom piękną katechezę o Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 1900; poświęceniem ognia, Paschału – symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa, modlitwy w intencji Świata, Msza Św. poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń Chrztu Św. Na liturgię  przynosimy Świece.

Adoracja będzie całą noc, do Rezurekcji.

Wielka Niedziela - Rezurekcja o godz. 600. Zapraszamy; poczty sztandarowe, asystę, harcerzy, Straże Pożarne, ministrantów, dzieci w strojach komunijnych, dzieci do sypania kwiatów na procesji. Prosimy  o zabranie na procesję chorągwi, sztandarów i feretronów.  Pozostałe Msze Św. bez zmian.

4. Dyżur księdza w konf. będzie; w Wielki Czwartek od 800 do 900 ,w Piątek i Sobotę od 800 do 1000.

5. Zachęcamy do udziału w nab. Wielkiego Tygodnia i Adoracji  Jezusa w Ciemnicy   i w Grobie.

6. Adoracja w Wilki Piątek; kl. VI-VIII godz.9 - 10;  kl. IV-V godz. 10 – 11; kl. I-III godz. 11-12.

7. Adoracja Przygotowana przez Wspólnotę Miriam w Wielki Piątek będzie o 2100.  Zapraszamy.

8. Tow.  Pomocy im. Św. Brata Alberta w Wielką Sobotę będzie zbierać tylko ofiary do puszki.

9. Od Wielkiego Czwartku Kancelaria Parafialna  będzie nieczynna.

10. Puszka za ławkami zbiera ofiary na kwiaty do GROBU  PANA  JEZUSA.

11. BÓG  ZAPŁAĆ za składane ofiary na cele parafialne.

12.  Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

W najnowszej Niedzieli m.in.
- Jakiego księdza potrzebują ludzie? Na fali negatywnych opinii o księżach jakże często zapomina się lub po prostu nie chce dostrzec, że kapłan dzisiaj przez konfesjonał odradza w człowieku miłość do Boga i drugiego człowieka, że kapłan wspiera materialnie biednych i potrzebujących, zaś dzięki celibatowi - bezżeństwu może poświęcić to, co najcenniejsze w życiu - czas: choremu, cierpiącemu, starszemu, błądzącemu.
W Niedzieli Kieleckiej m.in.       - Młodzież zawierzyła swoje życie św. Józefowi.
W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in.:  - Niechciany sakrament. Franciszek Kucharczak szuka przyczyn zaniku sakramentalnej spowiedzi w krajach cywilizacji zachodniej.
- O przeżywaniu Triduum Paschalnego w szczególnych warunkach - wojny w Ukrainie - mówi o. Tomasz Samulnik, dominikanin z Kijowa. Do najnowszego „Gościa Niedzielnego” dołączona jest kolejna płyta z cyklu „Biblia Audio. Superprodukcja", tym razem z księgami Izajasza, Jeremiasza i Barucha.

Ogłoszenia V N. W. Postu.
2022-04-03

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

3. IV. 2022 – V N. W. Postu, I Niedziela Męki Pana Jezusa.

1. Od dziś przeżywamy Rekolekcje Wielkopostne, przeprowadzi je Ks. Jakub Raczyński, Duszpasterz Akademicki w Częstochowie. W czasie Rekolekcji nie będzie wyznaczonego specjalnego dnia spowiedzi. Przez cały czas Rekolekcji będziemy służyć w konfesjonałach.

Program jest na stronie internetowej parafii, w gablotach i przy gazetach do zabrania.

2. Do chorych pojedziemy w najbliższą sobotę od godz. 900. Prosimy o zgłoszenia.

3. W niedziele Droga Krzyżowa o 1630, Gorzkie Żale o 1740 i Msza Św.

4. W tym tygodniu I Czwartek Miesiąca, o 1730 Różaniec za Ukrainę, Godzina Święta , Msza Św.

    i spotkanie Różańcowych.

5. 12 kwietnia we wtorek będzie Droga Krzyżowa ulicami naszego Miasta. Zapraszamy chętnych

    do czytania rozważań Stacji Drogi Krzyżowej.

6. Puszka za ławkami zbiera na pomoc dla Ukrainy.

7. Puszka za ławkami przy świeczniku zbiera na Kwiaty do Grobu P. J.

8. Bóg zapłać za wszelkie ofiary.

9. Ministrantów zapraszamy we wtorek na Msze wieczorną i spotkanie. Zapraszamy kandydatów.

10. Zapraszamy do modlitwy na różańcu w intencji pokoju na Ukrainie, w tym tygodniu o g. 1800.

11. W soboty po Mszy wieczornej jest spotkanie Oazy Młodzieżowej. Zapraszamy nowych uczestników.

12. Za tydzień Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Poświęcenie palm będzie na każdej Mszy Św. z tym, że uroczyste - przy ołtarzu polowym i procesjonalne wejście do kościoła; młodzież o godz. 900, dzieci o 1030, dorośli o 1200. Na Mszy Św. o 1030 będzie konkurs na najwyższą  i na najpiękniejszą palnę wykonaną samodzielnie.

13. Są baranki Wielkanocne po 10 zł. jako wsparcie dla dzieci z biednych rodzin.

14. Apostolat P K i D w Cz Cierpiącym zapraszamy w poniedziałek na Mszę o 1830 i spotkanie.

15. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.  

W najnowszej Niedzieli m.in.: - Jaki sens ma nieustanne proszenie o coś Boga? W czasie trwogi do Niego się zwracamy, klękamy do modlitwy i z wiarą pełną nadziei - śpiewamy suplikacje: ...od wojny, wybaw nas, Panie!

- O dramacie wojny na Ukrainie, a także o pomocy archidiecezji lwowskiej dla uchodźców opowiada jej ordynariusz abp Mieczysław Mokrzycki. - Głos armat i modlitwa. Losy Ukrainy rozgrywają się nie tylko na polach bitew na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Decydujące rozstrzygnięcie - i to Boże - może nadejść z kościołów, cerkwi, domów i innych miejsc modlitwy w Europie i na całym świecie,

- Wojna na informacje. Blisko 10 tys. kont w polskich social mediach dystrybuuje prorosyjskie informacje. O wpływach rosyjskiej dezinformacji na społeczeństwa w poszczególnych państwach.  - Dodatek tematyczny: Uwierz w cuda. A w nim o tym, dlaczego współczesny świat woła o cud, o Bożą interwencję.

W Niedzieli Kieleckiej m.in.:

- Parafia Piotrkowice i sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej zmieniły znacznie swe oblicze wskutek napływu uchodźców z Ukrainy, sukcesywnie rozlokowywanych w rodzinach parafii i w samym klasztorze.

- Parafia Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej, w której od lat rozwija się kult św. Jana Pawła II, otrzymała dekretem od Penitencjarii Apostolskiej pozwolenie na obchodzenie drugiego odpustu.

- Książka autorstwa Wojciecha Sowały „Artystyczne dzieje kolegiaty św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu” ukazała się nakładem wydawnictwa „Jedność”.  - Trzydzieści osób z diecezji kieleckiej kształci się w Diecezjalnym Studium Poradnictwa Rodzinnego. Ich misją będzie pomaganie rodzinie przez specjalistyczne poradnictwo. To zadanie odpowiedzialne i wymagające, dlatego tak ważne są kompetencje.

- Po raz siódmy czterysta osób reprezentujących wiele parafii pielgrzymowało w Nocnej Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż z kościoła NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie.

W Gościu Niedzielnym m.in.:

- W wielkopostnym cyklu o grzechach głównych ks. Adam Pawlaszczyk przygląda się tym razem nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu. Symbolem wysoko rozwiniętych społeczeństw są pełne wózki w supermarketach i śmietniki pełne zmarnowanej żywności.   - Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu świadczy o braku harmonii w codziennym funkcjonowaniu – mówi Karol Okrasa  - Akcja integracja. W oddziałach przygotowawczych młodzi Ukraińcy uczą się języka i oswajają z nowym systemem edukacji. Większość trafia jednak do zwykłych klas. Jak wygląda nauczanie młodych uchodźców w polskich szkołach?  - Izraelu, gdzie jesteś? Dlaczego Izrael nie potępił agresji Rosji na Ukrainę? Dlaczego odmawia pomocy wojskowej?

Rekolekcje Wielkopostne 2022
2022-03-31

REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE

Rzymskokatolickiej Parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie 2022 r.

„POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA ”

Sobota  –  2. 04. 2022 r.

godz. 1800 – Msza Św. Rozpoczęcie Rekolekcji.  Adoracja z „Emmanuelem”

Niedziela  –  3. 04. 2022 r.

godz. 730 – Msza Św. nauka ogólna.

         900 -  Msza Św. nauka dla młodzieży.

        1030 – Msza Św. nauka dla dzieci.

        1200 – Msza Św. nauka ogólna.

        1500 – Msza Św. nauka ogólna.

        1630 - Droga Krzyżowa

        1740– Gorzkie Żale. Nauka (Pasyjna)

        1800 - Msza Św.

Poniedziałek  –  4. 04. 2022 r.

Godz. 630 – Msza Św. nauka ogólna.

          830  - Nauka dla Szkoły Podstawowej  kl. IV - VIII

          950  - Nauka dla Szkoły Podstawowej kl. 0 - III

        1030  - Nauka Szkół Średnich L.O. Sikorski.

        1130  - Nauka Szkół Średnich - Czarniecki  i ZDZ

        1700  - Msza Św. nauka ogólna.

        1830  - Msza Św. nauka ogólna.

Wtorek  –  5. 04. 2022 r.

Godz. 630 – Msza Św. nauka ogólna.

           830 - Nauka dla Szkoły Podstawowej kl. IV- VIII

           950  - Nauka dla Szkoły Podstawowej kl. 0 - III

        1030  - Nauka Szkół Średnich L.O. Sikorski.

        1130  - Nauka Szkół Średnich - Czarniecki  i ZDZ

        1700  - Msza Św. nauka ogólna.

        1830  - Msza Św. nauka ogólna.

Środa  –  6. 04. 2022 r.

Godz. 630 – Msza Św. nauka ogólna.

          830 - Msza Św. nauka dla Szkoły Podstawowej kl. IV - VIII

          950  - Msza Św. nauka dla Szkoły Podstawowej kl. 0 - III

        1030  - Msza Św. nauka dla Szkół Średnich L. O. Sikorski

        1130  - Msza Św. nauka dla Szkół Średnich - Czarniecki  i ZDZ

        1515 - Msza Św. nauka dla chorych

        1700 - Msza Św. nauka ogólna.

        1830  - Msza Św. nauka ogólna.  – Zakończenie.

Spowiedź codziennie  w czasie Mszy św. i nauk rekolekcyjnych.

Ogłoszenia IV N. W. Postu
2022-03-27

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

27. III. 2022 – IV N. W. Postu

1. Dzisiaj zmiana czasu na letni. Msze Św. w niedziele i święta bez zmian, w dni zwykłe rano o 630    

   i popołudniowa o godz. 1800.

2. W niedziele Droga Krzyżowa o 1630, Gorzkie Żale o 1740 i Msza Św.

3. W środy zapraszamy dzieci na Mszę Św. o godz. 1800 i Drogę Krzyżową o 1830.

4. Dzisiaj po Mszy o 15 katecheza dla Rodziców przed Bierzmowaniem.

5. Dzisiaj po Mszy wieczornej spotkanie Apostolatu Maryjnego.

6. W piątek - Pierwszy Miesiąca – Msze Św. ku czci N. Serca P. J. o godz. 630, 800, 1700,

i o 1800., Droga Krzyżowa i Wystawienie N. Sakramentu i Adoracja do godz. 2000.

Spowiedź pierwszopiątkowa codziennie przed Mszą Św. , oraz w piątek od godz. 1630.

7. W sobotę – Pierwszą Miesiąca na godz. 1800 zapraszamy rodziny. Będziemy prosić Matkę Najświętszą Opiekunkę Rodzin, by pomagała rodzinom rozwiązywać różne problemy                       i trudności zgodnie z Bożym Planem

8. Puszka za ławkami zbiera na pomoc dla Ukrainy.

9. Puszka za ławkami przy świeczniku zbiera na Kwiaty do Grobu P. J.

10. Bóg zapłać za wszelkie ofiary i paczki przygotowane dla Ukrainy

11. Ministrantów zapraszamy we wtorek na Msze wieczorną i spotkanie.

12. Od soboty będziemy przeżywać Rekolekcje Wielkopostne, przeprowadzi je Ks. Jakub Raczyński, Duszpasterz Akademicki w Częstochowie. W czasie Rekolekcji nie będzie wyznaczonego specjalnego dnia spowiedzi. Przez cały czas Rekolekcji będziemy służyć                w konfesjonałach.

13. Zapraszamy do modlitwy na różańcu w intencji pokoju na Ukrainie, w tym tygodniu o g. 1730.

14. W soboty po Mszy wieczornej jest spotkanie Oazy Młodzieżowej. Zapraszamy nowych uczestników.

15. Są baranki Wielkanocne po 10 zł. jako wsparcie dla dzieci z biednych rodzin.

 Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.  

W najnowszej Niedzieli m.in.:  - Papież Franciszek 25 marca poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego aktu w tym samym dniu w Fatimie dokonał kard. Konrad Krajewski, jako wysłannik Ojca Świętego. Skąd taka decyzja? I dlaczego akurat teraz?

- Sąsiedzi z innej gliny. O podobieństwach między Rosjanami i Ukraińcami oraz o tym, co ich dzieli.

- Niech ludzie przestaną obrażać Boga. W Fatimie Matka Najświętsza wskazuje nam nadprzyrodzony środek, który usunie zło. Prosi o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu... Dlaczego akurat taki sposób?

- Kościół na rozdrożu. Rozmowa z abp Georgiem Gänsweinem, w której wieloletni sekretarz papieża emeryta, mówi ożyciu u boku Benedykta XVI i przekonuje, co może się stać lekarstwem dla Kościoła w czasach zamętu.

- W dodatku „Zrozumieć świat” przeczytamy o tym, jak finansujemy wojnę, o dyplomatycznych wysiłkach polskich przywódców w sprawie wojny na Ukrainie oraz o szansach na skazanie Putina za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane w tym kraju oraz o tym, ile będzie nas kosztować wojna na Ukrainie.

W Niedzieli Kieleckiej m.in.:- Trzeźwość to trwałość narodu. Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości, prowadząca z Nowej Słupi na Święty Krzyż, wyruszyła już po raz siódmy.

- O pomocy dla wojennych uchodźców – relacje z Mąchocic, Chmielnika, Kazimierzy Wielkiej.

- Dziedzictwo i współczesność. Kościół św. Jana Chrzciciela w Zagości jest wyjątkowy, jako jedyny w diecezji kieleckiej i w Polsce, stanowi dziedzictwo po joannitach, z wyraźnymi artefaktami romańskimi i gotyckimi w architekturze.

W Gościu Niedzielnym m.in.:  - Pokój przyjdzie przez Maryję. Z wielką nadzieją na szybkie zakończenie wojny została w Ukrainie przyjęta decyzja Franciszka o poświęceniu 25 marca, jednocześnie na Watykanie i w Fatimie, Ukrainy oraz Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.

- Casus diabła, czyli o grzechu zazdrości. Czym ona jest, co odróżnia ją od zawiści i jak z nią walczyć.

- Jezus był embrionem. Gdyby urodzili się ci, którym urodzić się nie dano, świat byłby lepszy. Bo każda aborcja to utrata oszałamiającego daru, jakim jest człowiek. O tym przypomina Dzień Świętości Życia.

- Kobiety na granicy. Na granicy pracują setki, jeśli nie tysiące kobiet wolontariuszek. Matki, harcerki, siostry zakonne. Z małych wsi i dużych miast. Gotują, roznoszą dary, sprzątają, przytulają, pomagają na dziesiątki  sposobów.

Ogłoszenia III N. W. P.
2022-03-20

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

20. III. 2022 – III N. W. Postu

1. W niedziele Droga Krzyżowa o 1630, Gorzkie Żale o 1740 i Msza Św.

2. W środy zapraszamy dzieci na Mszę Św. o godz. 1700 i Drogę Krzyżową o 1730.

3. W Wielkim Poście w piątki Msza Św. będzie o godz. 1700 i Droga Krzyżowa o 1730

4. Dzisiaj po Mszy o 15 katecheza dla Rodziców przed I Komunią Św.

5. W przyszłą niedzielę po Mszy o 15 katecheza dla Rodziców przed Bierzmowaniem.

6. W piątek w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzony jest Dzień Świętości Życia.      

    Na każdej Mszy Św. będzie Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.

7. W przyszłą niedzielę po Mszy wieczornej spotkanie Apostolatu Maryjnego.

8. Puszka za ławkami zbiera na pomoc dla Ukrainy.

9. Puszka za ławkami przy świeczniku zbiera na Kwiaty do Grobu P. J.

10. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele parafialne.

11. Ministrantów zapraszamy we wtorek na Msze wieczorną i spotkanie.

12. Za dwa tygodnie będziemy przeżywać Rekolekcje Wielkopostne, przeprowadzi je Ks. Jakub Raczyński, Duszpasterz Akademicki w Częstochowie.

13. Z ofiar składanych do puszki na Ukrainę przygotowujemy paczki o długim terminie ważności, które będą przekazane na Ukrainę przez Caritas. Jeżeli ktoś chciałby indywidualnie przygotować taką paczkę, to dysponujemy wytycznymi, co do zalecanej zawartości paczki i odpowiednimi kartonami. Lista zawartości paczki jest wywieszona w gablocie.

13. Jak już ogłaszaliśmy, wpłaciliśmy na Caritas dla Ukrainy 15 tyś zł. i przygotowaliśmy 20 paczek w. g. wytycznych Caritas, o wartości ok. 230 zł. każda, które w poniedziałek zostaną przekazane do Caritas dla Ukrainy.

14. Zapraszamy do modlitwy na różańcu w intencji pokoju na Ukrainie, w tym tygodniu o g. 1630.

15. W soboty po Mszy wieczornej jest spotkanie Oazy Młodzieżowej. Zapraszamy nowych uczestników.

16. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.  

W najnowszej Niedzieli m.in.:

- Życie jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci, tę zasadę zna każdy katolik. Ale co zrobić w sytuacji, gdy ktoś chce skrzywdzić mnie? Czy zabicie agresora jest w takiej sytuacji grzechem?

- Rosja nie miała swojej Norymbergi. O rosyjskiej bezkarności i polskiej inicjatywie, która ma służyć rozliczeniu rosyjskich zbrodni na Ukrainie, mówi dyrektor Instytutu Witolda Pileckiego.

- Jacy są współcześni mężczyźni? Dlaczego obecnie instytucja ojcostwa jest tak mocno atakowana? Czy teraz, gdy wojna zbliża się do naszych granic, młodzi mężczyźni są w stanie wejść na powrót w rolę wojownika i obrońcy?

W Niedzieli Kieleckiej m.in.:

- Siostry dominikanki od pierwszych dni wojny ofiarują pomoc dla ofiar

- Wieś kapliczek pełna (Borzykowa w par. Balice)

- Gość w dom, Bóg w dom. Diecezja kielecka pomaga ofiarom wojny

- Ghana z pozytywnym przesłaniem – mówi abp Henryk Jagodziński

- Filantrop doceniony. Medal dla Mieczysława Sasa

W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in.:

- Kolejny odcinek wielkopostnego cyklu „Gościa Niedzielnego" poświęcony jest grzechowi nieczystości. Czym jest i dlaczego jest tak bardzo groźny?

- Cyryl traci Ukrainę. Wszystkie konfesje religijne na Ukrainie wezwały do obrony kraju, ale patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl, zwierzchnik części ukraińskiego prawosławia, usprawiedliwia rosyjską agresję?

- Jacek Dziedzina analizuje watykańską dyplomację w kontekście wydarzeń na Ukrainie i zastanawia się, czy reakcja Kościoła na putinowską agresję jest wystarczająco mocna.

- O barbarzyńskiej wojnie, niezawinionym cierpieniu i Chrystusie krzyżowanym w każdym dręczonym człowieku w rozmowie z Szymonem Babuchowskim mówi ks. Marek Dziewiecki. „To nie jest wina Boga, że ktoś Go nie słucha i przez to staje się krzywdzicielem.

Ogłoszenia II N. W. P.
2022-03-13

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

13. III. 2022 – II N. W. Postu

1. W niedziele Droga Krzyżowa o 1630, Gorzkie Żale o 1740 i Msza Św.

2. W środy zapraszamy dzieci na Mszę Św. o godz. 1700 i Drogę Krzyżową o 1730.

3. W czwartek zapraszamy młodzież przed bierzmowaniem na Mszę o 1700 i spotkanie.

4. W Wielkim Poście w piątki Msza Św. będzie o godz. 1700 i Droga Krzyżowa o 1730

5. We środę zapraszamy na Mszę wieczorną w 6 r. śmierci Ks. Edwarda Terleckiego.

6. Rycerzy Niepokalanej zapraszamy w środę na modlitwę różańcową o 1630 i Mszę o 1700

7. Dzisiaj przy kościele jest kwesta na Misje – „Ad Gentes”.

8. Puszka za ławkami zbiera na pomoc dla Ukrainy.

9. Puszka za ławkami przy świeczniku zbiera na Kwiaty do Grobu P. J.

10. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele parafialne.

11. Ministrantów zapraszamy we wtorek na Msze wieczorną i spotkanie.

12. W sobotę Św. Józefa Oblubieńca NMP.

13. Z ofiar składanych do puszki na Ukrainę przygotowujemy paczki o długim terminie ważności, które będą przekazane na Ukrainę przez Caritas. Jeżeli ktoś chciałby indywidualnie przygotować taką paczkę, to dysponujemy wytycznymi, co do zalecanej zawartości paczki i odpowiednimi kartonami. Lista zawartości paczki jest wywieszona w gablocie.

14. W przyszłą niedzielę po Mszy o 15 katecheza dla Rodziców przed I Komunią Św.

15. FUNDACJA JESTEŚMY BLISKO POSZUKUJE MIESZKAŃ DO WYNAJĘCIA ZA OPŁATĄ DLA  NASZYCH RODZIN Z UKRAINY Tel. Kont. 506 005 368

16. W kinie jest wyświetlany film „CUD GUADALUPE”, jeszcze 15. III g. 1505

17. Zapraszamy do modlitwy na różańcu w intencji pokoju na Ukrainie, w tym tygodniu o g. 1630.

18. Jeżeli ktoś mógłby przyjąć uchodźców do swego domu, to prosimy o zgłoszenie.                                      

19. Z dnia na dzień obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Zmęczeni czasem pandemii z niedowierzaniem, lękiem i poczuciem bezsilności patrzymy w stronę Ukrainy. Jako ludzie wiary wiemy, że tylko w Jezusie możemy pokładać całą naszą nadzieję. Dlatego w najbliższą sobotę po wieczornej Mszy Św. chcemy trwać na modlitwie wstawiając się za Ukrainę przed Tym, który zabiera lęk, daje pokój i szczególnie teraz posyła nas, swoich świadków byśmy nieśli Go dalej… Przyjdź i spędź ten wieczór z Emmanuelem. Wspólnota Miriam.

20.KOMUNIKAT                                                                                          Napływ uchodźców wojennych różnych wyznań i religii, domaga się zrozumienia ich sytuacji religijnej. Kościoły Diecezji Kieleckiej pozostają otwarte dla tych wszystkich, którzy mają potrzebę skorzystania z modlitwy i pomocy duchowej. Niech nasza gościnność będzie odczytana jako szczery wyraz szacunku dla tych, którzy mają swoje potrzeby duchowe.

          † Jan Piotrowski                 BISKUP KIELECKI

21.  Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.  

W najnowszym numerze Niedzieli m.in.:

- Podaj rękę Ukrainie. Wstrząsająca rozmowa z biskupem Charkowa Pawłem Gonczarukiem, dramatyczne opowieści uchodźców z granicy w Medyce, ukraiński historyk tłumaczy czego Rosja chce od Ukrainy.

- Upadek patriarchy. Wojna ukazała, kim jest patriarcha Cyryl, któremu mniej zależy na prawosławiu niż na przyjaźni z Władimirem Putinem.

- Uchodźcy są wśród nas. W Polsce jest już ponad milion uchodźców z Ukrainy. Ta nowa sytuacja wymaga od nas wiedzy i umiejętności, jak postępować z ludźmi, którzy przeżyli traumę wojny, jak podchodzić do ukraińskich dzieci, które za moment pojawią się w naszych szkołach. Psychoterapeuci radzą, jak przyjmować uchodźców.

- (Nie)chciane rzeczy święte. Co robić z nieużywanymi dewocjonaliami, ornatami itp.? Odpowiedzi udziela m.in. ks. Marek Wesołowski ze Strożysk

W Niedzieli Kieleckiej m.in.:

- Wspólnota serc. Dom w Piekoszowie przyjmuje Ukraińców.

- Wdzięczność za stulecia historii. Relacja ze Skalbmierza.

- Czym żyje parafia Szczekociny?

- O wartości postu mówi ks. Kamil Banasik.

W Gościu Niedzielnym m.in.:

- Przyjęliście mnie. Nie ma wątpliwości, że płynące przez granicę setki tysięcy ludzi to prawdziwi uchodźcy. Odpowiedź Kościoła może być tylko jedna. I taka właśnie jest.

- O bankructwie Rosji - kraju, który nigdy nie będzie Kanadą, choć nie jest skazany na totalitaryzm, mówi Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej.

- Grzech chciwości. Chciwość jest znakiem rozpoznawczym stulecia nękanego przez nihilizm. Środki stają się w nim celami, a nowy bezbożny świat nazywa się w nim „rynek".

- Tak zwyciężać mamy. Nie wiemy, dlaczego Bóg dopuścił tę wojnę, ale widzimy, że dramatyczne okoliczności, które jej towarzyszą, zmieniają coś w mentalności całych społeczeństw.

- W dłuższej perspektywie. Ukraińcy dostają w Polsce pomoc, ale będą jej potrzebować jeszcze długo. Co będzie, kiedy emocje opadną?

+ Specjalny numer o Ojcu Pio. Cena 10 zł.

 

PACZKA DLA UKRAINY DO PRZEKAZANA

                  PRZEZ   CARITAS

Proponowane produktu do umieszczenia w gotowej paczce

   
 

WAŻNE! Waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 18 kg!

 
           
           

L.p.

Nazwa produktu

Sugerowana ilość opakowań

waga jednostkowa (kg)

Waga  (kg)

 

1

makaron

1

0,5

0,5

 

2

ryż/kasza

2

0,4

0,8

 

3

cukier

1

1

1

 

4

konserwy/puszki mięsne/pasztet

3

0,3

0,9

 

5

herbata (40 torebek)

1

0,05

0,05

 

6

pieczywo chrupkie

2

0,2

0,4

 

7

mleko UHT

2

1

2

 

8

zupy Instant

4

0,07

0,28

 

9

owsianki instant

4

0,03

0,12

 

10

orzechy/bakalie

2

0,2

0,4

 

11

batony energetyczne/owsiane

4

0,04

0,16

 

12

paluszki,krakersy

2

0,1

0,2

 

13

dania gotowe o długim terminie

2

0,8

1,6

 

14

kaszki dla dzieci

2

0,2

0,4

 

15

słoiczki dla dzieci

4

0,125

0,5

 

16

soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym)

2

0,33

0,66

 

17

musy owocowe

2

0,12

0,24

 

18

biszkopty

1

0,12

0,12

 

19

szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci

1

0,5

0,5

 

20

papier toaletowy

1

0,8

0,8

 

21

chusteczki higieniczne (wagon)

1

0,3

0,3

 

22

chusteczki nawilżone

2

0,4

0,8

 

23

podpaski

1

0,04

0,04

 

24

mydło w kostce

2

0,09

0,18

 

25

szczoteczki do zębów

2

0,01

0,02

 

26

pasta do zębów

1

0,1

0,1

 

27

żel pod prysznic (zapach uniwersalny)

1

0,5

0,5

 

28

szampon (unisex)

1

0,4

0,4

 

29

plastry z opatrunkiem do cięcia

2

0,02

0,04

 

30

woda utleniona

2

0,1

0,2

 

31

grzebień/szczotka do włosów

1

0,01

0,01

 

32

żel antybaktryjny

2

0,1

0,2

 

33

świeca

5

0,3

1,5

 

34

zapałki

5

0,05

0,25

 

RAZEM

16,17