Rzymskokatolicka Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Diecezja kielecka

Cztery okruchy wieczności. List z par. Kielce - Białogon.
2021-03-24

W czasach apostolskich Kościoły wysyłały do siebie listy. Ta eklezjalna epistolografia jest świadectwem wiary i jedności Kościoła. Ludzie listy piszą… a przynajmniej mogliby. Kościół z Laodycei do Kościoła w Koryncie, Kościół w Kolosach do Kościoła w Smyrnie, a Kolosanie do Tesaloniczan. Et cetera, et cetera. Warto wskrzesić ten apostolski zapał epistolograficzny… i dlatego piszemy ten krótki list:

List Kościoła Przemienienia Pańskiego na Białogonie

do Kościoła Wniebowziętej Matki Bożej we Włoszczowie

Z wielką zazdrością patrzymy w stronę Waszej Matki Bożej Włoszczowskiej, Opiekunki Rodzin. W połowie XVII wieku objawiła się dzieciom, w towarzystwie Świętego Józefa i Świętego Joachima. Skoro Objawienie Pańskie, popularnie nazywane Świętem Trzech Króli, zaprasza nas, byśmy oznaczali swoje drzwi napisem:

K + M + B albo J + M + J (Jezus + Maryja + Józef),

to może przed uroczystością Matki Bożej Włoszczowskiej warto – wspominając objawienia sprzed prawie czterech wieków – umieścić na drzwiach naszych domów (gdzie, jak gdzie, ale we Włoszczowie to dobry pomysł) inny napis:

M + J + J

(Maryja + Józef + Joachim),

Co prawda nieustannie wspominamy Matkę Najświętszą, nie tylko różańcowo, co prawda obchodzimy Rok Świętego Józefa, który pomimo milczenia przemawia do nas jako Opiekun Kościoła, jednak Święty Joachim nadal pozostaje w cieniu. Gdzie, jak gdzie, ale we Włoszczowie wspominajmy go w ramach Nowenny przed Odpustem Matki Bożej Włoszczowskiej (9 dni z modlitwą Pod Twoją obronę), rozmyślając nad czterema naukami Świętego Joachima, czyli czterema okruchami wieczności:

Po pierwsze: ZAPOMNIJ O SOBIE – niechaj miłość zwycięży egoizm!

Po drugie: ZASŁUCHAJ SIĘ W BOGA – niechaj napełni Cię moc Jego Ewangelii!

Po trzecie: ZAKOCHAJ SIĘ W EUCHARYSTII – i bądź dobry jak chleb!

Po czwarte: ZACHWYĆ SOBĄ INNYCH – miej odwagę, aby być misjonarzem Jezusa!

Cztery nauki Świętego Joachima, patrona od pokory i mądrości (i jeszcze nauczyciela miłości i odwagi) to cztery okruchy wieczności dla naszych stęsknionych Boga dusz. Subtelne iskierki wiary, którym patronuje Święty Joachim. Po prostu: pełne prostoty „joachimki” – aby je usłyszeć musisz przybyć do Włoszczowy, tutaj jest źródło łaski dla nas i dla naszych rodzin.

Renowacja wieży
2021-03-13

W najbliższym czasie rozpocznie się wymagany od dawna  remont wieży na dachu naszego kościoła.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2021
2021-03-13

Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w dniach 21-24 marca. Poprowadzi je ks. dr hab. Stefan Radziszewski. Szczegółowy plan: https://www.parafia-wloszczowa.pl/rekolekcje-wielkopostne-2021-r.,57

Imieniny Ks. Kapelana Tomasza
2021-03-09

W dniu imienin ks. Tomasza modliliśmy się w Jego intencji. Na koniec Mszy św. przyszedł czas na życzenia. Delegacje życzyły Solenizantowi przede wszystkim zdrowia i wytrwałości w posłudze kapłańskiej. Nie zabrakło również podziękowań za dotychczasową posługę wśród chorych i cierpiących w Szpitalu, Hospicjum i w Domu Pomocy Społecznej.

NAUKI PZEDMAŁŻEŃSKIE 2021
2021-03-02

Nauki przedmałżeńskie odbywać się będą w sali na plebanii     (w niedzielę bezpośrednio po Mszy św. o godz. 15.00).

Terminy spotkań: 7, 14, 21 i 28 marzec 2021 r.

Warunkiem wydania zaświadczenia jest obecność na wszystkich zajęciach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021
2021-02-27

Trasa : Włoszczowa - Piekoszów

Start : 26 marzec 2021 r. (kościół - Msza Święta o godz. 20.00)